NEWS

Events

06.06.2017

АДАПТАЦІЯ ДО СИТУАЦІЇ: НОВІ СТИМУЛИ МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ

 

Наявність медичної страховки є запорукою стабільного захисту здоров’я - ця теза вже добре знайома акціонерам та співробітникам ПАТ «Українська залізниця» на практиці. Адже на залізничному транспорті страхуються вже дуже давно – в системі «Укрзалізниці» добровільне медичне страхування було запроваджено ще в кінці 90-х/на початку двохтисячних. За цей час всі мали змогу його оцінити, і радше за все позитивно. Протягом цих років переважна більшість залізничників та пенсіонерів залізничного транспорту, у яких виникали захворювання, мали можливість, коли потрапляли до лікарні, не займатися пошуком медикаментів чи коштів на їх придбання, а повністю зосередити моральні ресурси на найшвидше одужання.

Але завжди є час змінам. І тому зараз, коли в системі Укрзалізниці відбуваються великі реформи, змінюється сама Укрзалізниця, реформуються її служби та підрозділи, потрібно шукати шляхи адаптації до них. Саме про це і говорили фахівці під час кругового столу. Як зазначив Генеральний директор ТДВ СК «Нафтагазстрах» Антон Кіяшко під час відкриття круглого столу, ми зіткнулись з реформуванням відомчої медицини, великою інфляцією. Зміни назрівали як у країні так і на залізниці вже давно, і українська залізниця, як флагман серед державних підприємств повинна завжди бути на вістрі реформ.

Добровільне медичне страхування, з яким вже поріднилися у повсякденному побуті залізничники, теж має бути удосконаленим відповідно до умов, які склалися в системі «Української залізниці» та взагалі в країні. Важливість і розуміння цих процесів мають усвідомити не тільки страховики та керівництво ПАТ «Укрзалізниці», але й всі учасники процесу – медичні заклади, застраховані особи тощо.

«Схема фінансування лікарень здійснюється переважно за рахунок бюджету та страхової компанії. Але вартість медичних послуг не відповідає реальним цінам. Спільними зусиллями ми можемо, спираючись на наш досвід, знайти шляхи, як розвиватися далі», - зазначив Генеральний директор ТДВ СК «Нафтагазстрах» Антон Кіяшко. Він також додав, що на сьогодні, умови страхування вже не відповідають існуючим ціновим можливостям, а ціна на медичні послуги, які здійснюються в лікарнях ПАТ, значно нижча ніж собівартість цих послуг. Як погодились учасники, така ситуація загрожує погіршенням умов медичного обслуговування застрахованих членів ПАТ «Українська залізниця», тому, наразі, конче необхідно якнайшвидше шукати і знаходити відповіді на ці питання.

Директор департаменту стандартизації медичних послуг ДП «Державний експертний центр» МОЗ України Олена Ліщинська при розгляді цього питання звернула увагу на таку проблему української охорони здоров’я як стандартизація лікування та продемонструвала це на досвіді розвинених країн.

За її словами, сучасна «змішана» модель управління якістю медичної допомоги об’єднує професіоналів, пацієнтів та фінансові ресурси. В центрі цієї системи – пацієнт, далі відбувається координація та оцінка рівня професіоналізму в кожному закладі охорони здоров’я, а також відновлення довіри і розвиток партнерських відносин між пацієнтом та медичним працівником. О.Ліщинська звернула увагу на статистику фінансування пацієнта. «Переважна більшість людей може розраховувати на медичне забезпечення у обсязі близько 200 доларів, тоді як у розвинених країнах цей показник складає від 4000 до 9000 доларів. На її думку, необхідно оптимізувати видатки та перелік процедур, які можна не призначати пацієнтові і залишати лише ті, які йому персонально необхідні. Теж саме стосується призначення кількості ліків.

Цю думку під час круглого столу підтвердив головний оториноларинголог МОЗ України, доктор медичних наук, проф. Василь Попович. Він, зокрема, торкнувся теми поліпрагмазії (не доцільного призначення окремих лікарських препаратів і діагностичних обстежень). Поліпрагмазія у вітчизняній медицині особливо турбує прогресивні медичні кола і, на сьогодні, набуває катастрофічних масштабів в Україні.

«Кожен день пацієнтам з гострою респіраторною патологією лікарі призначають багато додаткових методів обстеження (клінічні аналізи, рентгенографія, УЗД і ін). Логіка їх призначень інколи незрозуміла, реально вони не впливають на призначуване лікування. Відзначається повсюдне необґрунтоване використання діагностичних методів при прийнятті рішення про непрацездатність», - зазначає В.Попович. Щодня вітчизняні лікарі виписують близько 550 тис. рецептів, кожен з яких містить в середньому до 3,7 медикаментів. Дуже розповсюдженою є видача "переповнених" рецептів (до19 найменувань ліків). І це є дуже небезпечним для пацієнта, адже лікар не може проконтролювати взаємодію всіх лікарських засобів між собою. Для прикладу, у США одне ліжко з п'яти зайняте хворим з токсичними побічними ефектами ліків.

Говорячи про фактори низької ефективності системи, В.Попович звернув увагу на відсутні медико-технологічних документів, які потребують впровадження наряду з протоколами лікування. Він також звернув увагу, що надання медичної допомоги та медичного страхування має пряме співвідношення з якіфстю роботи компанії. Власне, цього питання торкнувся у відповідях на питання також генеральний директор СК «Нафтагазстрах» Антон Кіяшко. «В різних лікарнях вартість лікування одного і того ж захворювання може відрізнятися у два рази. Ми маємо відштовхуватися від доказової медицини, оскільки кожен лікар приймає рішення щодо лікування на свій розсуд, а ми, як страховик, бачимо протокол лікування лише через місяць», - зазначив А.Кіяшко.

Для попередження такої ситуації вже давно пропонується запровадити державні стандарти медичної допомоги, основані на принципах експериментальної доказовості, які існують у всьому цивілізованому світі. Власне, О. Ліщинська розповіла присутнім, що робота у МОЗ стосовно розробки таких стандартів наразі проводиться.

Завершувала круглий стіл доповідь професора Варшавської школи економіки та медичного університету м. Лодзь, директора Національного інституту страхування в Польщі пана Ромуальда Холлі, який є одним з розробників системи фінансування медицини у Польщі. Він, є прихильником створення нових страхових продуктів та звернув увагу на систему управління медичними закладами і сказав, що стразування є обовязковою його частиною. Тому для ефективності роботи необхідно формалізувати взаємодію всіх учасників процесу медичного обслуговування, у тому із запровадженням IT-технологій.

Власне, більше року тому СК «Нафтагазстрах» розпочата проект з інформатизації лікарень. Його мета – запровадити інформатизацію для восьми лікарень Укрзалізниці. «Ми заходимо у лікарні, встановлюємо свої комп’ютери, підключаємо їх до мережі – для того, щоб в лічені хвилини інформація про призначення ліків буде потрапляти до робочого місця асистансу страхової компанії. А це суттєво зберігає час та покращує якість обслуговування», - зазначив А.Кіяшко.

Найголовніший результат круглого столу полягає в тому, що головні лікарі медичних закладів ПАТ «Українська залізниця» та їх заступники, голови профспілок розуміють необхідність внесення змін у медичне страхування. Сторони готові до діалогу і мають бажання направити всі свої зусилля на досягнення однієї загальної мети – покращення надання медичної допомоги в системі ПАТ «Українська залізниця». Учасники круглого столу дійшли висновку про необхідність розробки та затвердження оптимальних правил для взаємовідносин між страховими компаніями та медичними закладами ПАТ «Українська залізниця». А це - застосування галузевих стандартів надання медичної допомоги, розрахунок вартості медичних послуг, які надаються у залізничних лікарнях, максимально наближений до реальних витрат, адаптування умов страхування для залізничників та пенсіонерів залізничного транспорту по поточної економічної ситуації, впровадження можливості страхування та медичного обслуговування членів сімей залізничників, тощо.